Ana Sayfa Spor 11 Aralık 2021 10 Görüntüleme

Lazio-Galatasaray maçı İtalya basınında: ‘Lazio, Türk duvarını aşamadı’

Getty Images

İtalya basını, dün akşam 0-0 biten Lazio-Galatasaray UEFA Avrupa Ligi E Kümesi müsabakasını, “Lazio, Türk duvarını aşamadı” formunda yorumladı.

Maç sonucunda Galatasaray kümesi önder tamamlayarak UEFA Avrupa Ligi’nde direkt son 16 çeşidine geçerken, Lazio ise play-off’lara kaldı.

Maçın akabinde İtalya basınındaki haber ve yorumlarda Lazio’nun Galatasaray’ın savunma duvarını aşamadığı görüşü tartı kazandı.

Spor gazetesi Corriere dello Sport, “Misafir ekip puan sıralamasında avantajlıydı ve (Lazio teknik yöneticisi Maurizio) Sarri’nin tek bir seçeneği vardı: Kazanmak. Fakat maç 0-0 bitti. Usta Fatih Terim tarafından ekibine dikte edilen savunmacı lakin saf rekabetçi maçta Lazio çok utangaç kaldı” diye yazdı.

Corriere dello Sport, Lazio’nun ikinci yarıya daha fazla kararlılıkla başladığını fakat “Türk duvarını aşamadığını” belirtti.

‘Muslera’nın eldivenleri kirlenmedi’

La Gazzetta dello Sport da benzeri halde, “Lazio Türk duvarından sekti” tabirini kullandı. La Gazzetta, “Sarri’nin ekibi neredeyse hiçbir vakit tehlike arz etmedi, Türkler çok da fazla çabalamadan tıp biletini aldı” diye yazdı. Gazete Lazio’yu “fikir ve azim” sergilemediği için eleştirdi.

Tuttosport gazetesi de, “Türklerin duvarı yükselttiğini ve Lazio’nun bu duvarı aşamadığını” yazdı. Gazete, eski Lazio oyuncusu olan Galatasaray kalecisi Fernando Muslera’nın maç sonunda “hiç kirlenmemiş eldivenleriyle gülümsediğini” vurguladı.

‘Ender berbatlıkta bir maç’

Ansa haber ajansı ise maçı “ender rastlanan bir çirkinlikte” diye tanımladı. Stadyumdaki Lazio taraftarlarının maç sırasında “sıkıldıklarını” ve “sinirlendiklerini” yazan ajans, “İmparator Terim’in Türkleri hiç taviz vermedi ve Sarri’nin oyuncularının hareketlerini kafese aldı” diye yazdı.

İtalya basını, Lazio oyuncusu Francesco Acerbi’nin maç sonrasındaki açıklamalarına da yer verdi. Acerbi, “Kazanmamız gerekiyordu lakin kolay değildi. Galatasaray kendisini iyi savundu” dedi.

Cumhuriyet