Ana Sayfa Ekonomi 11 Aralık 2021 11 Görüntüleme

Son dakika | Dolardan yeni rekor geldi (Dolar ve euro ne kadar oldu?)

Dolar/TL hafta boyunca sürdürdüğü tarihi dorukların çabucak altındaki seyrine haftanın son süreç gününde de devam ediyor.

Bugün güne 13,78 düzeylerinden başlayan dolar/TL’de 13,90 düzeyi görüldü.

Merkez Bankası (TCMB), 1 Aralık ve 3 Aralık tarihlerinde kur bu düzeylerdeyken döviz kurlarına dolar satarak direkt müdahale etmişti.

Piyasalarda bugün saat 10.00’da açıklanacak olan işsizlik bilgileri ve TCMB piyasa iştirakçileri anketi izlenecek. Yurtdışında ise İngiltere sanayi üretimi ile Almanya ve ABD enflasyon dataları izlenecek datalar ortasında yer alıyor.

TCMB’NİN MÜDAHALESİ SÜRECEK Mİ?

Kur tarihi tepelerine çok yakın seyrini sürdürürken, geçen hafta döviz piyasasına müdahale eden TCMB’den bu müdahaleleri sürdürüp sürdürmeyeceği de yakından izleniyor.

TL’nin geçen hafta sığ piyasada 14 düzeyini görmesinin akabinde TCMB iki sefer dolar satarak piyasaya müdahale etti. TCMB’nin iki müdahalesi de kurun 13.8 düzeyinin üzerine çıkmasıyla başladı.

Hafta başından bu yana en yüksek 13.9 düzeyinden geri dönen dolar/TL bu sabah 08.40’ta 13.7700/13.8060 seviyesindeydi.

BAKANDAN REZERV AÇIKLAMASI

Dün Hazine ve Maliye Bakanlığı ile bağlı kuruluşların 2022 Yılı Bütçe Kanun Teklifi TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilirken, Bakan Nureddin Nebati konuşmasında likidite riskinin azaltılması emeliyle güçlü nakit rezervi tutulması siyasetine devam ettiklerini söyledi. Nebati ayrıyeten, tüm adımları hür piyasa iktisadı ve finansal özgürü unsuruyla tam uyumlu formda atacaklarını da kaydetti.

Yaklaşık yüzde 21 ile üç yılın tepesindeki enflasyonda birkaç ay içinde gerçekleşmesi beklenen 10 puan artışa ve TL’nin eksi getirisine karşın TCMB’nin aralık ayında bir faiz indirimine daha gitme ihtimali TL’nin bedelini tarihi taban düzeylere düşürdüğü üzere toparlanmasına da mani oluyor.

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s de, Türkiye’de tüketici enflasyonunun gelecek aylarda yüzde 25’i aşabileceğini belirtirken, Aralık’ta muhtemel bir yeni faiz indiriminin enflasyon varsayımının üzerinde üst taraflı baskı yarattığını söyledi.

TCMB’nin bir sonraki para siyaseti toplantısı 16 Aralık’ta yapılacak.

Memleketler arası piyasalara bakıldığında ise, Asya borsaları Fed’in faiz oranlarına istikamet verebilecek olan ABD enflasyon dataları öncesinde corona virüsüne dair tasaların yine gündeme gelmesi ve yatırımcıların riskli varlıklardan kaçınmasıyla geriledi, dolar ise yükseldi.

Cumhuriyet