Ana Sayfa Ekonomi 14 Temmuz 2020 6 Görüntüleme

TÜSİAD, TOBB, TÜRKONFED, DEİK ve İSO’dan 15 Temmuz bildirisi

TÜSİAD LIDERI SIMOME KASLOWSKİ:

Ortak duruş demokrasiye sahip çıktı

Türk Sanayicileri ve İş Kişileri Derneği (TÜSİAD) Idare Konseyi Lideri Simone Kaslowski, 15 Temmuz’da demokrasiye karşı gerçekleştirilen darbe teşebbüsüne karşı, siyasi partilerin ve topluluğun sürecin başından beri ortak bir duruş sergileyerek demokrasiye sahip çıktığını belirtti.

Bu ortak duruşun topluluğun demokrasiye inancını ve ona karşı yapılan müdahalelere hassaslığını da ortaya koyduğunu tabir eden Kaslowski, demokrasiye karşı yapılan müdahale teşebbüsü sonrasında hükümet ve Merkez Bankası başta olmak üzere iktisattan sorumlu denetleyici ve düzenleyici kurumların yaptığı teşebbüsler ve aldığı önlemlerle piyasalara itimat telkin edildiğini ve finansal piyasaların sıkıntısız halde çalışmaya devam ettiğini hatırlattı. Kaslowski, şunları kaydetti:

“Güvenlik kaygılarının ön plana çıktığı kısa periyotta oluşan belirsizlik gerçek bölüm üzerinde tesirli oldu. 2016 yılının 2. yarısında kıymetli bir yavaşlama hissedildi. 2017 başında iktisada Kredi Garanti Fonu vasıtasıyla verilen yüklü ölçüde kredi sayesinde ekonomimiz 2017 yılında yüzde 7’nin üzerinde büyümeyi başardı lakin yüksek kredi artışı kimi kırılganlıkları da beraberinde getirdi. Son üç yıldır maatteessüf büyüme orantımız tarihi ortalamaların altında seyrediyor. Artan makroekonomik dengesizliklerin yarattığı kırılganlıklar çeşitli nedenlerle tetiklenerek buhranlara neden oluyor.

Önümüzdeki periyotta uzun devrandır süregelen kırılganlıklarımızı sürdürülebilir siyasetler ile giderebilir, iktisattaki verimlilik sıkıntısını aşmak için vergi, eğitim ve işgücü piyasalarında gerekli ıslahatları yapabilirsek dijitalleşen dünyayı daha süratli yakalayabilir ve teknolojik gelişime odaklanabiliriz. Bir daha asla benzeri teşebbüsleri yaşamamak için demokrasimizi ve hukuk devletini güçlendirmeli, özgür kanıyı mümkün kılan tabir özgürlüğü ve temel hak yerlerini genişletmeliyiz. TÜSİAD olarak demokratik ve müreffeh bir memleket amacımız için var gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz.”

TOBB LIDERI RİFAT HİSARCIKLIOĞLU:

Türk iş dünyası, tıpkı ruh ve birebir inançla çalışmayı sürdürüyor

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yöneticisi Rifat Hisarcıklıoğlu, FETÖ mensuplarına karşı vatan savunmasında göğüslerini siper eden vatan evlatlarıyla iftihar ettiklerini belirterek “Türk iş dünyası olarak, tıpkı ruh ve birebir inançla çalışmayı sürdürüyoruz.” sözlerini kullandı.

Milletin dirayetiyle Türkiye’yi kaba kuvvetle teslim almaya kalkışanlara karşı tarihi bir set çektiğini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, “Türk milleti gücünü sandıktan, salahiyetini milletten almayan bir idareyi legal kabul etmeyeceğini, demokrasi ve ulusal irade dışında bir seçeneğe asla boyun eğmeyeceğini tüm dünyaya göstermiştir.” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’nin birlik ve beraberliğini kimsenin bozamayacağının görüldüğünü vurgulayan Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti:

“Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde, milletimiz yürekle, ferasetle ve inançla vatan savunmasında yan almış ve bu ulusal direnişle yeni bir destana imza atmıştır. FETÖ mensuplarına karşı vatan savunmasında iman dolu göğüslerini siper eden vatan evlatlarımızla hepimiz iftihar ediyoruz. Türk iş dünyası olarak, tıpkı ruh ve birebir inançla çalışmayı sürdürüyoruz. Türkiye’nin dünyanın en büyük ekonomileri arasında yanını almasını da yeniden daima birlikte çalışarak sağlayacağız. Tarihe geçen bu destansı demokrasi savaşında hayatını kaybeden ulusal direnişin kahraman şehitlerine Allah’tan rahmet, kıymetli ailelerine sabırlar diliyoruz, gazilerimizi minnetle anıyoruz.”

TÜRKONFED: 

Türk Milleti her vakit, ulusal birlik ve beraberlikle güçlükleri yenmesini bilmiştir

Türk Teşebbüs ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED), 15 Temmuz Demokrasi ve Ulusal Birlik Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün de işaret ettiği üzere, Türk Milleti her vakit, ulusal birlik ve beraberlikle güçlükleri yenmesini bilmiştir. Topluluğun her kısmında derin izler bırakan darbe teşebbüsü önünde iş dünyası olarak yılgınlığa ve umutsuzluğa kapılmadık.” sözlerine yan verdi.

Açıklamada Türkiye’nin siyaset ve iktisat yerinde dünyada sergileyebileceği gücün en aktif kaynaklarının, demokrasi, hukuk devleti ve özgürlükler topluluğu olma nitelikleri olduğunu bildirildi.

Bu bedellere yönelen bir hücum olan, FETÖ ve iş birlikçileri tarafından başlatılan hain darbe teşebbüsünün, demokrasiye olan inanç, millet iradesine bağlılık ve toplumsal birliktelik ile bertaraf edildiği hatırlatılan açıklamada şunlar kaydedildi:

“Bu uğurda hayatını kaybeden ve yaralanan vatandaşlarımıza minnet ve şükran duyuyoruz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün de işaret ettiği üzere, Türk Milleti her vakit, ulusal birlik ve beraberlikle güçlükleri yenmesini bilmiştir. Global iktisatta ve içeride yaşanan tüm aksiliklere karşın Türkiye iktisadının görece az etkilenmesinde, iş dünyasının da ekleri büyüktür.

Topluluğun her bölümünde derin izler bırakan darbe teşebbüsü önünde iş dünyası olarak yılgınlığa ve umutsuzluğa kapılmadık. Belirsizlik ve telaşlara karşın devletimizin potansiyeline inandık, yerli üretime, teknolojiye ve Ar-Ge’ye yönelik yatırımlarımızı kararlılıkla sürdürdük. Devletimize, ekonomimize ve toplumsal refaha ek vermeye devam ettik. Ekonomimizin sürdürülebilir kalkınma odaklı yeni bir hikaye yazması için de üç kıymetli tuzaktan, ‘Orta Gelir, Orta Demokrasi ve Orta Eğitim’ tuzaklarından kurtulmamız gerektiğini aktardık.

Dünyanın gelişmiş memleketlerinin toplumsal yapılarında da gördüğümüz üzere bir devlette ekonomik refah ve demokrasinin gerekli ve ehliyetli kaidesi, fikirlerini özgürce söz eden örgütlü topluluktur. Sivil topluluğun gelişmesi demokrasileri güçlendirirken, gelişmiş demokrasilerde sivil topluluğun güçlenmesi, refaha giden yolun kapısını aralamaktadır.”

TÜRKONFED açıklamasında, 15 Temmuz’da gösterilen dayanışma ruhunun, ekonomik ve toplumsal refah için de ortak akıl ve ortak vizyonla harekete geçirebileceği değerlendirmesinde bulunuldu.

Açıklamada, “Bu bakış açısıyla Cumhuriyet bedellerini ve kozmik demokratik prensipleri savunmaya, birebir kararlılıkla devam edeceğiz. Devletimizin birlik ve beraberliği için her zorlukta tek nefes olmayı başarabilen tüm vatandaşlarımızın Demokrasi ve Ulusal Birlik Günü’nü kutluyoruz.” tabirleri mekan aldı.

DEİK LIDERI NAİL OLPAK:

Tek vücut uğraş hücumun üstesinden geldi

Dış Ekonomik Münasebetler Heyeti (DEİK) Lideri Nail Olpak ise FETÖ’nün hain darbe teşebbüsüyle Türkiye’nin demokrasi ve ulusal bütünlüğüne göz diktiğini belirterek, devletin ve milletin tek vücut halinde verdiği savaşla hücumun üstesinden gelindiğini söyledi.

15 Temmuz darbe teşebbüsünün, memleket iktisadı üzerinde tesirleri olduğunu söz eden Olpak, “Özellikle yurt dışında Türkiye’nin algısını, manipülatif haberler ve spekülasyonla bozmaya çalışan bir yapıya karşı savaş verdik. Memleketimizin yükselişini ve ekonomik istikrarını bozmaya çalıştılar. Bu devirde izlenen kara propaganda neticesinde bir müddetliğine turizm gelirlerimizde düşüş yaşanırken, CDS primlerimiz yükseldi ve velev birtakım memleketler arası kademelendirme kuruluşları ise haksız noktaya devletimizin notunu düşürdü.” diye konuştu.

Darbe teşebbüsünün gerçek kol üzerinde önemli tesir yaratmadığına işaret Olpak, fakat finansal piyasalar açısından memleketten anamal çıkışı ve borçlanma maliyetlerinin yükselmesi yoluyla nispeten teşebbüsün aksilikler meydana getirdiğini lisana getirdi. Olpak, şu değerlendirmelerde bulundu:

“‘Güçlü Türkiye’ ve ‘2023 hedefleri’ doğrultusunda hem devletimiz hem de Türk iş dünyamız, ne yatırımda ne de üretimde asla sürat kesmedi. 2018 yılında yaşanan ve memleketimizin makroekonomik gerçekleriyle örtüşemeyen kur hareketliliğinden bile güçlenerek çıkmayı bildik. 2018 ve 2019 yıllarında Cumhuriyet tarihimizin en yüksek dış ticaret rakamlarına ulaştık.”

TİM LIDERI İSMAİL GÜLLE:

Darbe teşebbüsü direkt gelişen ve büyüyen Türkiye’yi maksat aldı

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Yöneticisi İsmail Gülle de darbe teşebbüsünün Türkiye’nin birlik ve beraberliğine, siyasi ve ekonomik istikrarına yönelik yürütülen operasyonların en acımasız ve en kanlısı olduğunu söyledi.

Bu teşebbüsün, Türk milletinin darbelere karşı evvelki yıllardan farklı olarak topyekun ortaya koyduğu iradesiyle dur demeyi başardığını, hıyanet içerisinde kirli planlar yapanlara bundan sonra da bu türlü bir teşebbüsü akıllarına bile getiremeyeceklerini en vurucu formda gösterdiğini lisana getiren Gülle, şunları kaydetti:

“Türk ticaret diplomasisinin saha neferleri ihracatçılar olarak bizler, bu hain teşebbüsün direkt olarak gelişen ve büyüyen Türkiye’yi gaye aldığını pek iyi bilmekteyiz. Türkiye artık ihracatta büyük atılımlar yapan, savunma ve havacılıktaki muvaffakiyetleri başta olmak üzere teknolojiyi artık yalnızca kullanan değil, onu üretebilen, modernize edebilen ve ihraç edebilen bir devlet olma yoluna girmiştir. 15 Temmuz’da birlik olan iş dünyası ve sivil topluluk kuruluşları aracılığı ile iktisat idaresine daha faal iştirak başlamış, piyasa iktisadına dayalı zihinsel, kurumsal ve sektörel boyuttaki dönüşüm muvaffakiyet ile hayata geçmeye başlamıştır.

Bu da hem Türk topluluğunun hem de dünyanın Türkiye algısını daha da güçlendirmiş ve ekonomik demokratikleşmesinin güçlendirdiği özgüveni, ulusal egemenlik, ulusal irade ve ulusal iktisadın korunması ve kollanması ismine çok daha güçlü bir yere taşımıştır. Dolayısı ile 16 Temmuz 2016 sabahı, Türkiye ulusal iradenin tüm süreçlere hakim olduğu, bugün ve gelecekte içeriden ve dışarıdan kimsenin artık Türkiye’nin geleceğine, kaderine müdahale etmeye yürek edemeyeceği bir periyoda uyanmıştır. “

Gülle, 16 Temmuz’dan bugüne olduğu üzere Türkiye’nin demokrasi ismine verdiği haklı savaşını, vatandaşından iş dünyasına, siyasete ve ordusuna kadar topyekün birlik içerisinde vermeye devam edeceğini, dünyanın neresinde olursa olsun, yanını daima ulusal rotasında tutacağını aktardı.

İSO LIDERI ERDAL BAHÇIVAN:

15 Temmuz 2016, unutmamamız gereken kara bir geceydi

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Idare Heyeti Lideri Erdal Bahçıvan da, 15 Temmuz 2016 gecesi yaşananların, insanlık, demokrasi ve hukuk devleti açısından asla unutulmaması gereken kara bir gece olduğu değerlendirmesinde bulundu.

Bahçıvan, “Türkiye’nin milletin güçlü iradesiyle bu hain darbeyi muvaffakiyetle püskürterek şunu bütün dünyaya ilan etmiştir; bu millet artık gücünü sandıktan almayan, salahiyeti millete dayanmayan hiçbir gücü yasal kabul etmeyecektir. İş dünyası olarak da darbenin önündeki duruşumuzu, daha birinci günden ve sonrasında daima olarak iktisatta karşılaştığımız gerilim testleriyle dolu o günleri muvaffakiyetle geçerek, üreterek ve çalışarak gösterdik. Dün nasıl millet olarak kenetlendiysek, bugün ve yarın da tıpkı his ve irade ile demokrasinin, sandıktan çıkmış millet iradesini yanında olacağımızı bir defa daha tabir etmek istiyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

TESK YÖNETICISI BENDEVİ PALANDÖKEN:

4’üncü yıl dönümünde bir kere daha kınıyoruz

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Umumi Lideri Bendevi Palandöken, her vakit en büyük gücün ulusal irade olduğunu belirterek, “15 Temmuz 2016’da gerçekleşen darbe ve devletimizi işgal teşebbüsünü, 4’üncü yıl dönümünde tekrar en kuvvetli biçimde bir kez daha kınıyoruz.” tabirlerini kullandı.

Palandöken, yazılı açıklamasında, FETÖ’nün 15 Temmuz 2016’da gerçekleştirdiği darbe teşebbüsünde esnaf ve sanatkar teşkilatı olarak TESK’in 51 üyesini şehit verdiğini hatırlattı.

Hain darbe teşebbüsüne halkla birlikte birinci karşı çıkanların ahilik teşkilatı üyeleri olduğuna işaret eden Palandöken, “Canımız pahasına devletimize ve demokrasimize sahip çıktık. Her vakit en büyük güç, ulusal iradedir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin birlik ve beraberliğini ve milletimizin özgür iradesiyle seçilmiş Cumhuriyet hükümetimizi ve demokratik rejimimizi açıkça tehdit eden, 15 Temmuz 2016’da gerçekleşen darbe ve devletimizi işgal teşebbüsünü, 4’üncü yıl dönümünde tekrar en kuvvetli biçimde bir kere daha kınıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Esnaf ve sanatkarların, nereden ve kimden gelirse gelsin, darbelere karşı dimdik ayakta durmaya devam edeceğini vurgulayan Palandöken, şunları kaydetti:

“Hiçbir devir Cumhuriyet ve rejim düşmanlarına bu mukaddes topraklarda devletimizi ele geçirme fırsat ve imkanı tanınmayacaktır. Dün olduğu üzere bugün ve her devir milletimiz ve esnaf teşkilatımız memleketine ve devletine canı pahasına sahip çıkacaktır. Devletimiz üzerinde berbat emel besleyenler hiçbir devir heveslenmesinler. Zira Türkiye Cumhuriyeti ilelebet daima var olacaktır. Hiçbir güç bizim birlik ve beraberliğimizi bozamayacaktır.”

ATO LIDERI GÜRSEL BARAN:

Yalnızca demokrasi değil iktisadın de sağlam temelli olduğunu gördük

“Türk Milleti 15 Temmuz’da demokrasimizin, birlik ve beraberliğimizin geçilmez olduğunu tüm dünyaya bir defa daha göstermiştir. 15 Temmuz gecesi vatanına milletine sahip çıkan tüm kahraman şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi minnetle anıyoruz. 15 Temmuz’da Türk demokrasisi üzere Türk iktisadının de sağlam temeller üzerinde olduğunu görmüş olduk. Milletimiz içeride ve dışarıda kurulan hain tuzakları ilelebet bozdu. İş dünyasının neferleri olarak çalışıp, üretip, istihdam sağlayarak, demokrasimizin de ekonomimizin de sürekli nöbetçisi olacağız”

ASO LIDERI NURETTİN ÖZDEBİR:

Hainlerin iş dünyasından temizlenmesi için de uğraş gösterdik

“15 Temmuz 2016 tarihinde içerden ve dışardan birtakım hainlerin, memleketin legal hükümetini yıkmaya yönelik teşebbüsünü etkisiz hale getiren Türk halkının kahramanlığı, her 15 Temmuz’da ilelebet hatırlanacaktır. Türk halkı, milletin iradesinden farklı hiçbir iradeyi kabul etmediğini ve etmeyeceğini göstererek, bütün dünyaya örnek olmuştur. Türk Milleti demokrasi tarihine kara bir leke olarak geçecek bu teşebbüsü gerçekleştiren hainleri hiçbir devir unutmayacaktır.

Biz Ankara Sanayi Odası olarak 15 Temmuz’da milletimizin, demokrasimizin ve seçilmişlerimizin yanında olduk. Bu hainlerin devletin içinden temizlenmesinin yanı sıra, iş dünyasından da temizlenmesi için büyük gayret gösterdik. Bu eforlarımızı sürdürmeye de devam edeceğiz”

MASFED YÖNETICISI AYDIN ERKOÇ:

Türkiye tüm dünyaya örnek oldu

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) ve Otonomi Lideri Aydın Erkoç, Türkiye’nin 15 Temmuz 2016’da büyük cüret örneği gösterip güçlü bir demokrasi savaşı verdiğini belirterek “Aziz milletimiz demokrasi ve ulusal iradeye sahip çıkmak için tüm cüreti ve ferasetiyle bu belayı durdurarak tüm dünyaya örnek oldu.” sözlerini kullandı.

İNTES LIDERI CELAL KOLOĞLU:

Millet olarak el ele vererek aştık

Türkiye İnşaat Sanayicileri Patron Sendikası (İNTES) Idare Konseyi Yöneticisi Celal Koloğlu, 15 Temmuz Demokrasi ve Ulusal Birlik Günü münasebetiyle yayımladığı iletisinde, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ), 15 Temmuz 2016’daki darbe teşebbüsünde devletine ve demokrasiye sahip çıkarak bu uğurda canını feda eden şehitleri rahmetle, gazileri şükranla andıklarını belirterek, bu teşebbüsün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sergilediği kararlı duruş ve meydanlarda nöbet tutan milletin gösterdiği birlik ve beraberlikle engellendiğini vurguladı.

Koloğlu, “Dört yıl evvel, Türkiye Cumhuriyeti siyasi tarihinin en uzun ve karanlık gecelerinden birini millet olarak el ele vererek aştık. Milletin zaferiyle sonuçlanan hain darbe teşebbüsü, bir ve birlikte olduğumuzda ne kadar güçlü, ne kadar büyük ve ne kadar şık bir memleket olduğumuzu ortaya koymuştur” değerlendirmesinde bulundu.

TÜRMOB LIDERI EMRE KARTALOĞLU: 

Türk milleti, demokratik sisteme bağlılığını dünyaya ilan etti

Türkiye Hür Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB) Umumî Lideri Emre Kartaloğlu, Türk milletinin, 15 Temmuz’da demokratik sisteme bağlılığını dünyaya ilan ettiğini belirtti. Kartaloğlu, 15 Temmuz Demokrasi ve Ulusal Birlik Günü nedeniyle ileti yayımladı.

Türkiye’nin darbe teşebbüsünün yaşandığı 15 Temmuz 2016’da devletine, cumhuriyete ve demokrasiye kararlılıkla sahip çıktığını anımsatan Kartaloğlu, Türk milletinin demokratik sisteme bağlılığını, dünyaya ilan ettiğini vurguladı.

Kartaloğlu, “Demokrasiye olan inancımız ve kararlılığımızla, egemenliğin kayıtsız koşulsuz millete ilişkin olduğu en net formda söz edilmiştir. Demokrasi ve Ulusal Birlik Günü hasebiyle şehitlerimizi ve gazilerimizi hürmetle anıyor, hain darbe teşebbüsünü bir kere daha lanetliyoruz.” tabirlerini kullandı.

Cumhuriyet

İlginizi çekebilir

Türk şirketleri borcuna sadık

Türk şirketleri borcuna sadık

iletişim : live:.cid.e85adaa203246898
hack forum gaziantep escort gaziantep escort en iyi casino siteleri en iyi casino siteleri slot siteleri beylikdüzü escort kocaeli escort bursa escort
hack forum gaziantep escort gaziantep escort bedava hesaplar