Ana Sayfa Siyaset 12 Aralık 2021 7 Görüntüleme

Yurter Özcan: Erdoğan başkanlığında bir heyet İsrail’e gidecek

CHP ABD Temsilcisi Yurter Özcan, Türkiye’nin diplomatik münasebetlerini düşürdüğü İsrail’e heyet göndereceğine dair bilgi aldığını duyurdu.

CHP Kemal Kılıçdaroğlu’nun dış siyaset davetlerine ve komşu ülkelerle barış yapılması gerektiği vurgusuna dikkat çeken Özcan, “Bana gelen bilgiye nazaran Şubat 2022’de Erdoğan başkanlığında bir heyet İsrail’e gidecek. Genel Liderimiz Sayın Kemal Kılıçdaroğlu iktidara geldiğimizde Mısır, İsrail ve Suriye’ye Büyükelçi atayacağını ve bağlantıları onaracağını tekraren söylemişti. AKP hükümeti bizi daha çok dinlemeli” tabirlerini kullandı.

Türkiye’nin 2008-2009 İsrail-Gazze savaşını kınaması ve daha sonra yaşanan olaylar ile birlikte, İsrail ile ortasındaki bağlar gerilmiş ve Mavi Marmara gemisine İsrail Özel Kuvvetleri’nin saldırısı nedeniyle 2010 yılında Türkiye elçisi ülkeden geri çekilmişti. 2 Eylül 2011’de Türkiye İsrail’le olan diplomatik bağlarının derecesini düşürmüştü.

Türkiye, Suriye diplomatik bağlantıları ise 2011 yıllında ülkede başlayan iç savaş sonrası askıya alınmıştı.

2013 yılında Mısır’da gerçekleşen askeri darbenin akabinde da bu ülke ile bağlar gerginleşmiş ve iki ülkenin diplomatik ilgileri maslahatgüzar düzeyine düşürülmüştü.

“NİYE OLMASIN?”

Erdoğan, Katar dönüşü Türkiye’nin Birleşik Arap Emirlikleri ile başlattığı yeni devrin bir benzerinin İsrail ve Mısır’la de devam ettirilip ettirilmeyeceğiyle ilgili bir soruya şu cevabı vermişti:

“Abu Dabi idaresiyle, bu türlü bir talep, teklif geldiği için tabi ki biz de bu işi memnuniyetle kabullendik ve görüşmeleri istihbaratımızı, Dışişleri Bakanımızı göndermek suretiyle kademe kademe yürüttük. Burada artık de yeniden Dışişleri Bakanımız, istihbarat, Abu Dabi ile ilgili bağlantılarda faal rol oynayacaklar. Bu türlü bir süreç İsrail’le ilgili de niçin olmasın?”

Cumhuriyet